Hírek
2019. Február 13. 18:08, szerda |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Óriás dobverőként veri a napszél a Földet körülvevő mágneses buborék dobját
Az űr nem csendes: amikor a Napból érkező nagy energiájú részecskék elérik a Földet körülvevő, védelmező mágneses buborékot, olyan hangot hallathat, mint egy óriási dobütés - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.
A Nature Communications című szaklapban bemutatott tanulmány szerint a magnetopauza – az a régió, ahol a napszélből eredő nyomás és a bolygó mágneses tere egyensúlyban van – a napból érkező plazmasugár hatására vibrál, felszínén a hullámok oda-vissza verődnek.
Az újonnan felfedezett hullám a felszíni hullámok egy típusa, melynek bizonyos határokra van szükségük a mozgáshoz – állapították meg a kutatók.
A tudósok a NASA Themis nevű missziója által gyűjtött adatokkal dolgoztak. A kétéves küldetés során öt egyforma szonda vizsgálta a földközeli űr fizikai folyamatait.
Amikor a plazmasugár, vagyis a „dobverő” eléri a magnetopauzát, felszínén hullámminták alakulnak ki, melyek pereme nyugodt, más részei azonban vibrálnak. A fix pontok a Föld mágneses pólusai közelében találhatóak, a hullámok pedig a magnetopauza felszínét rezgetik.
A magnetopauza mechanizmusainak megértése segíthet megvédeni a Föld műholdjait, telekommunikációs eszközeit és az asztronautákat a napszélben lévő részecskék káros sugárzásától.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 08. 07:44, hétfő | Életmód
Krasznahorkai László lázadásról, emberi méltóságról, angyalokról, reményről beszélt Stockholmban
A lázadásról, az emberi méltóságról, az angyalokról és a reményről beszélt Krasznahorkai László vasárnap Stockholmban.
2025. December 07. 10:06, vasárnap | Életmód
Agroinform.hu: a fenyőfát vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel
December első hetében tömegesen is elkezdődött a fenyőfák árusítása az alkalmi árusok utcai és piaci standjain, a vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában
2025. December 06. 08:47, szombat | Életmód
Átadták az idei Prima Primissima Díjakat
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
2025. December 05. 07:36, péntek | Életmód
A mecseki Zengőn álló építmény lett az Év kilátója 2025-ben
A magyar turisták szavazatai alapján dőlt el, hogy a Mecsek-hegység legmagasabb hegyén álló, az arról elnevezett építmény lett az Év kilátója pályázat győztese

