Városlista
2026. június 13, szombat - Antal, Anett

Hírek

2012. Március 29. 07:03, csütörtök | Belföld
Forrás: OrintPress

Egyes önkormányzatok már kölcsönt is adnak a temetéshez

Egyes önkormányzatok már kölcsönt is adnak a temetéshez

Az elszegényedés velejárója, amikor a hozzátartozók nem képesek kigazdálkodni a temetés költségeit szeretteik elvesztésekor.

Gyakran az önkormányzatok finanszírozzák a végső búcsút. Igaz, a köztemetések elkerülése érdekében akad, ahol kölcsönt, segélyt adnak az érintett famíliáknak.

Az eladósodottsággal és a növekvő munkanélküliséggel magyarázzák, hogy a kistelepüléseken élők elhunyt szeretteik temetési költségeit se tudják vállalni. Barna Jánosné békéssámsoni polgármester szerint a hozzátartozók szégyenként élik ezt meg. A településen találtak egy módszert, mellyel könnyítenek a családok szűkös anyagi helyzetén, ilyen tragédia esetén. Az önkormányzatnál kölcsönt adnak a rászoruló családoknak. Az érintettek egy év alatt visszatörlesztik a pénzt.

Szarvason két tendencia figyelhető meg: nő a köztemetések száma; olyan elhunytak esetében is egyre többször kell elrendelni köztemetést, akiknek vannak családtagjaik. Mikó László, a szarvasi polgármesteri hivatal hatósági, szociális és családvédelmi osztályának helyettes vezetője azt mondta a Békés Megyei Hírlapnak, hogy a köztemetés fix költsége 100 ezer forint, amit utólag megpróbálnak behajtani. Méltányossági kérelmet azonban benyújthatnak, és alacsony jövedelem esetén lehetőség van a temetési költség részbeni vagy teljes elengedésére.

Mezőberényben is tapasztalják, többen kérnek kölcsönt a temetéshez, és emelkedik a köztemetések száma. Siklósi István polgármester elmondta, idén öt alkalommal támogatták kölcsönnel a hozzátartozókat, s kétszer volt köztemetés. Tavaly szinte egész évben kellett ennyiszer segítenie az önkormányzatnak. Akik kölcsönt kérnek a végtisztességhez, általában a hamvasztás mellett döntenek, hiszen az kevesebbe kerül, mint a koporsós temetkezés.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 13. 14:00, szombat | Belföld

Németh Zsolt bírálta a Fidesz EU ellenes politikáját

Németh Zsolt: a Fidesz-kormány \"túltolta\" az Európa-ellenes politikát, a pártnak vissza kell térnie a polgári irányhoz.

2026. Június 13. 13:00, szombat | Belföld

Meteorológia: a jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula

Míg a jelenlegi hőmérséklet inkább a májust idézi, a jövő héten megérkezik az első tartósabb kánikula - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.

2026. Június 13. 09:00, szombat | Belföld

Nemsokára érvényüket vesztik a régi személyi igazolványok

Ezt érdemes észben tartani. 2000 előtt kiállított személyigazolványok 2026. augusztus 3-án lejárnak. A csere ingyenes, de időben érdemes intézni.

2026. Június 13. 08:27, szombat | Belföld

Magyar Péter: megállapodás született Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól - közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.